O.M.A. klubi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Laps ja TV

+4
muffyns28
Soulshaker
armsake
enny
8 posters

Go down

Laps ja TV Empty Laps ja TV

Postitamine  enny Esm 17 Mai 2010, 19:27

Kui vanalt lubasite oma lapsel hakata telekat vaatama? Ja kas alla 1 aastasel lapsel ei tohiks lubada telekat vaadata? Siiamaani olen ta koguaeg ära pööranud, kui tema pilk teleka peale jääb....või teleka vaatamine ei tee midagi halba?
enny
enny

Postituste arv : 239
Age : 37
Asukoht : Viljandi, Soome
Registration date : 10/11/2009

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  armsake Esm 17 Mai 2010, 19:41

Mul Liisu vaatas juba enne aastaseks saamist mingil määral telekat ja praegu vaatab ka ikka iga päev natuke, kas tupse, multikaid, kõige suuremate sõprade laule, mõmmi aabitsat või väikest nõida Laps ja TV 633777
armsake
armsake
Omaklubi kristall
Omaklubi kristall

Laps ja TV Tiitli23
Postituste arv : 3632
Age : 37
Asukoht : Viljandi
Registration date : 16/02/2009

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  Soulshaker Esm 17 Mai 2010, 19:45

Need õhukese ekraaniga telekad ja arvuti on võiks öelda, et täiesti ohutud silmadele.

Mina oma lapsel telkut vaadata ei keela, vaatab Lottet ja vahel beebi tv'd
Soulshaker
Soulshaker
Omaklubi kristall
Omaklubi kristall

Postituste arv : 2577
Registration date : 16/02/2009

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  muffyns28 Esm 17 Mai 2010, 20:47

Mina ei keela ka lastele tv-d.
muffyns28
muffyns28
Omaklubi kuld
Omaklubi kuld

OMAklubi sõltlane
Postituste arv : 1364
Asukoht : Harjumaa
Registration date : 16/06/2009

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  accra Esm 17 Mai 2010, 20:55

Ma päris vastsündinul ei last telkut passida.
Umbes poole aastasena hakkas ta vahelduva eduga vaatama .
Mul arst rääkis ,et kuni teatud vanuseni pidid imikud nägema ala särisevat pilti .Umbes nagu meie kui antenn on paigast ära ,et pilt virvendab vms.
Ise arvan ,et sellist pilti näevad nad võibolla sellest kineskoobiga ,st stagna aja telkudest.
Meil suur lame ekraan telekas ja kui käisime külas kus oli väike telekas siis poiss ei jagand esiteks matsu väljagi ,et see telekas on või oli pilt tema jaoks halb.Ühesõnaga ta ei tund huvi seda vaadata.
Muidu kinos meeldis talle juba 3 kuuselt olla.

Muidu pidasin alati silmas ,et ta ei passiks üle pea või viltuselt telekat ,et kui vaatab siis aint otse vaates.
accra
accra
Moderaator
Moderaator

Laps ja TV Tiitli23
Postituste arv : 5652
Age : 40
Asukoht : Joensuu
Registration date : 16/02/2009

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  kats Esm 17 Mai 2010, 22:23

Mina pole kumbagil lapsel keelanud telekat vaadata
kats
kats
Omaklubi kristall
Omaklubi kristall

Laps ja TV Tiitli23
Postituste arv : 2780
Age : 42
Asukoht : Keila
Registration date : 18/02/2009

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  Pärlike Esm 17 Mai 2010, 22:31

Meil hetkel televiisor puudub (loobusime sellest peale L-L sündi vabatahtlikult), kuid tulevasse majja on plaanis korraliku ekraaniga eksemplar hankida. Siiski, ma olen kindel, et sellele järgneb kindel kontroll selles osas, mida ja kui palju mu lapsed sealt vaatavad. Minu põhipoint on jälgida just saadete sisu ning seda, et need ei mõjutaks oluliselt lapse psüühikat (meenuvad enda hirmud lapsepõlvest - hirmus vesirott, ping-pongipallidega kivinõid, kõikeõgiv tolmuimeja ja murul käimisest seaks muutumine Laps ja TV 824600). Olen ise suht õrna hingega ja liigpalju mõtlev inimene ning elades ilma televiisorita olen nägema hakanud, kui palju tegelikult minu elu omal ajal mõjutasid need signaalid, mida eri saadetest sain, aga see juba ise teema...

Teised põhjused, miks ma teleri järjepideva vaatamise vastu olen, pean juba otsetsitaatidena tooma, ehkki kõik seal ei pruugi 100% minu arvamusega ühtida. Ma ütlen, et pole siiski telerivihkaja ja ei mõista hukka neid, kes vastupidi on otsustanud ja minu laps vaatab ka külas käies lastesaateid ning vahel harva näitame neid ka arvutist, kuid ma siiski tooksin näiteid raamatust, mis võib ehk mõnele, kes selle küsimuse üle ikka tõsiselt juurdlevad, abiks olla. Mõned nopped raamatust "Laps. Meditsiinilis-pedagoogiline nõuandja":

Miks kahjustab just televisioon nii mõjusalt närvisüsteemi ja meeleelundite arengut?

Telerit vaadates püsib ekraanile suunatud pilk paigal, kuigi pilt seal pidevalt liigub. Laps istub tüüpilises jäigastunud asends teleri ees, sest silmalihaste liikumatus kandub kogu lihaskonnale üle. Nägemisprotsess toimub ebanormaalselt, sest normaalsel nägemisel liiguvad silmalihased äärmiselt diferentseeritult ning pilk siirdub ühel asjalt teisele. Lisaks ei vasta värvid ega proportsioonid tegelikkusele, ruumilisus projitseeritakse tasapinnale. Piltlikult öeldes ei ole ainult silmad, vaid kogu keha justkui "kipsi pandud". Seda asjaolu kasutatakse ravi otstarbel ära silmakliinikus, pannes patsiendid pärast operatsioone tundideks telerit vaatama, sest see on ainus võimalus silmalihaseid tõepoolest paigal hoida. ..... Ent mis toimub siis, kui loendamatu hulk 3-12 aastasi lapsi kogu maailmas vaatab 4-6 tundi päevas telerit just vanuses, kui kehaline aktiivsus ja liikumine etendavad nii tähtsat osa arengu soodustamisel? Kui isegi lähtuda sellest, et laps vaatab telerit "vaid" 2 tundi päevas, siis on ta kaheteistkümnendaks eluaastaks veetnud "kipsis" pea terve aasta.

Ekraanil tajutavat ei töödelda ajus nii, nagu see toimub normaalse, aktiivse nägemisprotsessi puhul, kus vaatamisel pidevalt liikuvad silmad eristavad tajumisel peeni värvinüansse ja ruumisuhteid, kaasates ka teisi meeli. Pealegi ületab ekraanilt tulev infotulv kaugelt lapse vastuvõtuvõime ning suutlikkuse vastuvõetut iseseisvalt läbi töötada. Ta tajub kord üht, kord teist, suutmata sageli tabada seost nähtud piltide ja kuuldud lausete vahel. See omakorda soodustab katkendlikku ja assotsiatiivset mõttetegevust ning nähtu passiivset vastuvõttu, sest eneseaktiivse taju jaoks ei jää ruumi. Aju veel arenevat peente närviühenduste põhistruktuuri mõjutatakse nii, et ajust kujuneb passiivse ja assotsiatiivse mõttetegevuse instrument, mis ei võimalda aktiivset, iseseisvat ja loovat mõttetegevust.

Pärast teleka vaatamist tekib niisama ebaloomulik liikumisrahutus, nagu teleka vaatamine oli põhjustanud ebaloomuliku liikumatuse. See pole tingitud esmajoones vaadatud saate sisust (oli see julm, totter või mõttekas), vaid on niisuguse pealesunnitud liikumatuse tagajärg. Lapsed ei oska pärast teleri vaatamist endaga mõnda aega midagi peale hakata, muutuvad agressivseks, on halvas tujus ning ärrituvad kergesti. Saate võimalikul problemaatilisel sisul on seejuures vaid tugevdav mõju.

Veel sümptomitest ja kogemusi arsti vastuvõtult
*Reeglipäraselt telerit vaatavad lapsed paistavad silma sellega, et
-neil on teiste inimeste suhtes vähene distantsitunne ja tähelepanuvõime,
-neil on raske luua isiklikku kontakti,
-nad teevad meelsasti grimasse ega vaata silma,
-vastavad pealiskaudselt või stereotüüpselt, nende huvi ei ole eriti sügav,
-loevad vähe ja vaatavad meelsamini pilte, enamasti koomikseid,
-suudavad nähtut ja loetut vaevu läbi seedida
-ning on nõrga kontsentratsioonivõimega.
*Telerit vaatavad lapsed kalduvad tarvitama alkoholi, ravimeid ja narkootikume, sest on harjunud saama ergutusi ja hingesisu omapoolse pingutuseta, n-ö nupulevajutamisega.
*Teleri vaatamaine kahjustab tahtearengut, sest istumine ekraani ees pärsib laste muidu aktiivset ja matkivat tegutsemist.
*Uuringud viitavad ilmselgele mahajäämusele kõnearengus.


Viimati muutis seda Pärlike (Laup 05 Jan 2013, 22:02). Kokku muudetud 1 kord
Pärlike
Pärlike
abiAdministraator
abiAdministraator

Laps ja TV Tiitli23
Postituste arv : 3307
Age : 39
Asukoht : Otepää
Registration date : 18/02/2009

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  e4 Püh 09 Dets 2012, 19:20

Ega see teleka vaatamine just kõige parem pole, õnneks endal laps pole siiamaani teleka vastu huvi näidanud, vahel vaatab vaid reklaame. Laps ja TV 547149
e4
e4

Postituste arv : 54
Age : 36
Asukoht : Tallinn/pelgulinn
Registration date : 05/12/2012

Tagasi üles Go down

Laps ja TV Empty Re: Laps ja TV

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele