O.M.A. klubi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kuidas tomida palaviku puhul (paratsetamooli ravimdooside tabel).

Go down

Kuidas tomida palaviku puhul (paratsetamooli ravimdooside tabel). Empty Kuidas tomida palaviku puhul (paratsetamooli ravimdooside tabel).

Postitamine  babyapple Reede 15 Jan 2010, 11:42

Kuidas toimida palaviku puhul?
Reet Raukas, lastearst





Ravima peaks hakkama last juhul, kui ta enesetunne on halb.
Mõnikord võib laps olla raskelt haige, kuid tal pole palavikku. Teine laps võib kõrge palavikuga ennast väga hästi tunda.
Enamasti põhjustavad väikelaste palavikku viirused, mille poolt tekitatud haigused paranevad ise.
Palavikku, mis on väiksem kui 38,5°, ei tuleks hakata alandama.
Kui laps tunneb end väga halvasti, tal valutab näiteks kõrv, aitab paratsetamooli andmine tema enesetunnet parandada ning tal õnnestub uinuda.
Kui lapsel on palavik, ei tohi teda katta paksu tekiga. Selga tuleks jätta võimalikult vähe riideid, võibolla piisab ainult jalas olevaist mähkmetest. Niiviisi saab keha soojust ära anda ning jahtub. Jahutamiseks võib kasutada lehvikut või ventilaatorit. Haige lapse tuba ei tohiks olla liiga kuum. Kui lapsel on palaviku tõusu ajal külmavärinad, võib ta sel ajal mähkida tekki ning värinate möödumisel taas lahti pakkida.
Palavikuhaige laps vajab rohkelt juua, sest vedeliku kadu naha kaudu on suurenenud. Talle tuleks pakkuda lemmikjooke, kindlasti tuleb mahla lahjendada. Lapsele pakkumiseks sobivad ka mahlased puuviljad, vesi, tee. Jooma peaks sageli väikesi lonkse võttes. Rinnapiimalaps tahab imeda sagedamini kui tavaliselt, kuid ühekordse imemise kogused on väiksemad. Imikud keelduvad palaviku ajal sageli muudest toitudest-jookidest, ema ei peaks keelduma imetamisest imiku nõudmisel. Kui laps on hakanud saama lisatoite ja päeval imeb rinda juba suhteliselt vähem, siis palavikuhaige võib nõuda ainult rinda. Rinnapiima kogus suureneb vastavalt lapse vajadusele ning mitmeks päevaks jääb ta ainukeseks imiku poolt saadavaks vedelikuks.
Palavikku saab alandada ülehõõrumiste abil.
Selline ravimeetod on sobivaim järgmistel juhtudel: kui palavik tõuseb vaatamata kasutatud ravimile, eelmise ravimidoosi andmisest on möödunud liialt vähe aega, laps keeldub rohust, ta oksendas kogu suu kaudu antud rohu välja ning kõhulahtisuse tõttu on raskendatud pärakuküünalde kasutamine.
Ülehõõrumiseks võib kasutada 20° alkoholi (viin tuleb lahjendada veega pooleks) või leiget vett.
Kui palaviku põhjuseks on ülekuumenemine, võib kasutada külma vett. Hõõrumiseks sobib väiksem froteerätik või vatipall, mis tehakse lahuses märjaks.
Nahka tuleb niisutada labakätel, -jalgadel, kaelal, kõhul. Auruv lahus jahutab nahapinna, selleks võib kuluda kuni paarkümmend minutit.
Palaviku alandamiseks ravimite kasutamisel tuleb meeles pidada, et tegemist on organismi kaitsereaktsiooniga. Seega temperatuuri vähendamisel tuleb olla ettevaatlik.

Palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks on sobiv ravim paratsetamool, mida on apteegis saada erinevate nimetuste all, näiteks Panadol, Efferalgan, Calpol, Tylenol, jt. Sõltuvalt lapse vanusest võib kasutada erinevaid ravimvorme, nagu küünlaid, tilku, siirupit, närimistablette, lahustuvaid või tavalisi tablette.
Väikelaste viirushaiguste puhul ei soovitata kõrvaltoimete tõttu aspiriini kasutada.
Vajadusel võib anda lapsele ibuprofeeni, mille palavikku alandav ja valuvaigistav toime sarnaneb paratsetamoolile.
Sõltuvalt ravimi manustamisviisist saabub toime 20 - 30 minuti pärast ning kestab umbes 4 - 6 tundi.
Kui palavik tõuseb uuesti oodatust kiiremini, tuleb enne rohuandmist kasutada ülehõõrumisi.


Kui palju anda paratsetamooli?
Kui lapsel ei alane palavik rohu andmise järel, tuleb kontrollida, kas annus vastas lapse suurusele. Kõige sagedasemaks ebaefektiivse palaviku alandamise põhjuseks on liiga väike ravimi kogus. Õige doosi meenutamiseks on alljärgnev tabel.


Lapse kaal vanus siirupi kogus küünla suurus

5 kg < 3kuud 60 mg (2.5 ml) 80 mg

10 kg 4 - 12 kuud 120 mg (5 ml) 125 mg

15 kg 1 - 3 aastat 180 mg (7.5 ml) 250 mg

20 kg 4 - 5 aastat 240 mg (10 ml) 250 mg

25kg 6 - 7 aastat 300 mg (12.5 ml) 500mg



Paranemise ajal vajab laps rahulikku ümbrust, suurema lapsega tuleks mängida rahulikke mänge või lugeda koos raamatut, liiga tormakad mängud võivad palavikku tõsta.
Kui lapsel on palaviku tõusu ajal esinenud krampe, tuleks palaviku alandamisesse suhtuda märksa tõsisemalt. Sellise lapse kodus peaks alati olemas olema palaviku alandajad, sageli on ühe krambi läbi teinud lapsel kalduvus ka uuele krambile järgmise haigestumise ajal. Palavikku alandavat ravimit tuleks anda väiksema temperatuuritõusu juures kui tavaliselt soovitatud. Kui palavikukrambi puhul on kasutatud krambiravimit, võiks ka see kodus olla, sest palavikuga kaasnev haigus tekib ootamatult, ning siis pole enam aega apteeki joosta. Kui lapsel tekib kramp palaviku ajal, tuleb säilitada rahulik meel. Laps asetada külili voodile või muule alusele, mitte püüda teda äratada või raputada, sel ajal lapsele mitte pakkuda juua. Kui lapsel on midagi suus, oleks õige suu puhastada. Palaviku alandajat oleks õige manustada küünlana, sest laps ei ole võimeline neelama. Küünlana manustatud ravimi toime saabub veidi kiiremini kui suukaudse rohu puhul. Ravimi andmise järel võib alkoholilahusega nahka üle hõõruda. Ägeda seisundi möödumisel tuleks helistada arstile, kui seda varem tehtud pole
babyapple
babyapple
Omaklubi kristall
Omaklubi kristall

Postituste arv : 2705
Asukoht : Tallinn ja Suurupi
Registration date : 16/02/2009

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele